Levcencova şi Pânzaru părăsesc JO

Speranţele Moldovei de a obţine un loc onorabil la Jocurile Olimpice de la Vancouver s-au spulberat. Biatloniştii moldoveni prezenţi în Canada, Natalia Levcencova şi Victor Pânzaru, au obţinut rezultate dezamăgitoare la proba individuală şi nu s-au calificat pentru ultimul concurs, cel de mass-start. Cei doi şi-au încheiat astfel participarea la Olimpiadă.

Natalia Levcencova (foto), de care se legau cele mai mari speranţe ale lotului naţional olimpic, s-a clasat abia pe locul 37 la proba individuală de biatlon pe distanţa de 15 kilometri. Acesta a fost cel mai bun rezultat obţinut de sportivă la actuala ediţie a Jocurilor Olimpice. Un alt biatlonist moldovean, Victor Pânzaru, a terminat şi el proba individuală masculină pe distanţa de 20 de kilometri pe locul 85 din 88 de concurenţi.

Astfel cea mai bună clasare a sportivilor moldoveni la Vancouver a fost locul 33 (din 38) obţinut de Bogdan Macovei în proba de sanie.

Doar doi sportivi moldoveni au mai rămas la Olimpiadă: schiorii Cristophe Roux şi Urs Imboden.

sursa: Publika TV