Totul despre primul meci al lui Milsami

Vicecampioana de toamnă, Milsami Orhei a jucat primul meci amical în cantonamentul din Antalia. Partida disputată în compania echipei Metallurg-Enisei Krasnoiarsk (Liga a doua valorică a Rusiei) s-a încheiat la egalitate, 0-0.
Meciul Milsami – Metallurg Enisei Krasnoiarsk n-a impresionat prin ritm. În schimb a fost o partidă tacticizată la maxim. Atât antrenorul lui Milsami, Ştefan Stoica, cât şi cel al ruşilor, Alexandr Alferov au construit jocul defensiv. La fel, ambii tehnicieni au schimbat în totalitate echipa în repriza secundă.
Astfel, pentru Milsami au debutat câţiva jucători. Pe partea stângă a apărării şi-a făcut apariţia Alex Stoica, fiul antrenorului „Mourinho” Stoica, în timp ce pe partea dreaptă a defensivei a debutat nigerianul Festus Obinna în vârstă de 22 de ani. Obinna a venit la Milsami de la campioana Nigeriei, după ce a apucat să joace un sezon şi în Italia.
O altă noutate din tabăra orheienilor este Ousmane Traore, transferat din Portugalia. Originar din Coasta de Fildeş, Traore a jucat 30 de minute vârf de atac şi a creat câteva ocazii bune la poarta ruşilor. Din păcate ivorianul a clacat tocmai la finalizare.
De partea cealaltă, la Metallurg-Enisei a jucat în repriza secundă internaţionalul moldovean Victor Bulat. Acesta nu s-a evidenţiat prin nimic, având o prestaţie palidă.
Din cei 26 de jucători, pentru Milsami n-au jucat doar 2, Stadiiciuc şi Pedro care sunt accidentaţi. Medicul echipei, Emil Neamţu spune că aceştia se vor recupera în câteva zile.
Ştefan Stoica: „Pentru mine rezultatele acestor amicale vor conta abia după 4-5 partide. Atâta timp cât acum punem accentul pe pregătirea fizică, nu avem cum cere rezultate de la jucători.”

Milsami – Metallurg Enisei Krasnoiarsk 0-0