Un moldovean a eliminat Barcelona!

Golul moldoveanului Cătălin Carp a eliminat Barcelona de la turneul internațional de juniori mari (U19) Sardinia Cup, din Italia. În sferturile de finală ale competiției, Șahtar Donețk cu Cătălin Carp titular a învins Barcelona cu 3-2, jucătorul moldovean marcând golul victoriei în minutul 43. Citește detalii AICI.
Asta nu e tot. Fiul antrenorului Ilie Carp a marcat singurul gol prin care Șahtar a câștigat finala contra celor de la Napoli, 1-0. Cu 5 goluri marcate la Sardinia Cup, Cătălin Carp a devenit golgheterul echipei ucrainene și a primit Cupa pentru echipa învingătoare. Carp a mai înscris de două ori în poarta celor de la Palermo și o dată, din penalty, în semifinala cu Atalanta
Cătălin Carp se află de un an și jumătate la echipa Șahtar Donețk. El este discipol al școlii de fotbal Zimbru.